reklama
reklama
24. 9. 2012 | poslední aktualizace: 24. 9. 2012  12:43

Ohnivzdorné a prodyšné membrány pro stavebnictví

Nová patentovaná technologie, která přispívá k výraznému zvýšení bezpečnosti budov a může případně zachránit i lidské životy a snížit nákladné škody, představuje další inovaci, kterou společnost DuPont přináší do stavebnictví.
Nové prodyšné membrány jsou zároveň také ohnivzdorné
Nové prodyšné membrány jsou zároveň také ohnivzdorné
foto: archiv společnosti DuPont

 

 

Kombinace know-how DuPont v různých oblastech materiálové vědy a chemie přispěla k vývoji DuPont™ Tyvek® FireCurb™, prodyšných membrán, které jsou zároveň vysoce ohnivzdorné a nabízejí dlouhodobou ochranu, efektivní difuzi par a výrazně lepší energetickou účinnost a interiérový komfort. Membrány jsou vhodné pro střešní i zděné konstrukce a nabízejí vysokou míru ohnivzdornosti (až třída B).

reklama

První typy membrán DuPont™ Tyvek® FireCurb™ nabízejících zvýšenou ochranu proti ohni budou v prodeji od podzimu 2012. Jsou vhodné pro užití ve výškových stavbách jako prvek odvětraných fasád a v budovách s dřevěnou nosnou konstrukcí jako fólie do zdí. V druhé fázi hodlá společnost uvést na trh další typy membrán pro střešní konstrukce a zdi.

„Velké požáry si vynutily zpřísnění bezpečnostních předpis a stavebnictví se muselo adaptovat na přísnější omezení. Nový produkt zvyšuje reakci fólií ve zdích a střešních konstrukcích na oheň. Při kontaktu ohně s membránou DuPont™ Tyvek® FireCurb™ se jeho postup zastaví, utlumí a dojde k následnému uhašení plamene. Tyvek® FireCurb™ omezuje šíření ohně mezi patry po obvodovém plášti budovy,“ uvedl Karel Smolders, manažer pro marketing produktů pro obvodové pláště budov pro trhy Evropy, Středního východu a Afriky, divize DuPont Building Innovations.

„Fólie se obvykle instaluje na vnější stranu izolační vrstvy nebo je zabudována do systému struktury zdi. Jsou univerzální a budou se nabízet ve variantách pro odvětrávané fasády, zavěšené fasády, dřevěné obvodové i střešní konstrukce. Membrány DuPont™ Tyvek® FireCurb™ navíc poskytují ochranu již ve fázi instalace,“ dodává Patrick Mousel, produktový manažer pro obvodové pláště budov pro trhy Evropy, Středního východu a Afriky a Asie-Pacifiku, divize DuPont Building Innovations.

Důležitým aspektem bezpečnosti budovy je to, jak se materiály, z nichž je postavena, chovají při požáru. Mnoho z nich obsahuje látky, které je činí méně hořlavými; tyto samozhášivé přísady se mohou přidávat přímo do produktu nebo použít jako ochranný povrchový nátěr před nebo po instalaci. Taková úprava omezí riziko, že se lokální požár rozšíří, případně může požár i pomoci zastavit. Mnoho v minulosti úspěšně používaných samozhášivých látek obsahuje halogeny (zejména chlor nebo brom), které se při hoření začnou uvolňovat do okolí společně s ostatními plyny, a tak zpomalují spalovací reakce v plameni a působí jako zhášedlo. Pokud však požár zasáhne i materiál obsahující tyto samozhášivé přísady, uvolněné halogeny působí toxicky v kouři a výparech. Tento důvod vedl celou řadu výrobců k tomu, že začali vyvíjet alternativy.

První typy membrán DuPont™ Tyvek® FireCurb™ jsou vhodné pro užití ve výškových stavbách jako prvek odvětraných fasád a v budovách s dřevěnou nosnou konstrukcí jako fólie do zdí.

„Nová produktová řada DuPont™ Tyvek® FireCurb™ flexibilních stavebních membrán využívá technologie zpomalování hoření, která je založena na nižší hořlavosti polymerových substrátů. Tato technologie neobsahuje žádné halogeny. Místo nich se užívá látka obsahující fosfor, která podporuje tvorbu zuhelnatělé vrstvy na povrchu, jenž je v kontaktu s místem vznícení. Tato tenká vrstva karbonizovaného polymeru je velmi odolná proti hoření a vytváří přirozenou bariéru. Ta brání uvolňování hořlavých látek z membrány, které by jinak sytily oheň. Bez ‚paliva‘ se oheň šíří membránou pomaleji nebo úplně vyhasne. Flexibilní stavební ohnivzdorné membrány DuPont také při hoření produkují méně kouře,“ vysvětluje Carlo Weber, specialista na technický marketing produktů pro obvodové pláště v regionu Evropy, Středního východu a afriky, divize DuPont Building Innovations.

Tereza Zelenková, Happymaterials

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama
Časopis Stavitel poskytuje informace o stavebních materiálech a hmotách, o inovacích a zajímavých technologiích, o strojích a stavební mechanizaci, o využití softwaru ve stavebnictví. Publikuje výklady k právním předpisům, které se vztahují k investorské, projektové a dodavatelské činnosti, právní poradnu ke stavebnímu zákonu.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  

Střecha roku

Partneři Stavitele  
www.izolace.cz
reklama
reklama
reklama